“%25 hoşgeldin faizi ile paranı bize getir” diyen banka aslında şunu diyor; “Ticareti, yatırımı boşver. Bu işte risk yok! Paranı faize yatır, yattığın yerden sen de kazan biz de kazanalım. “
Bu ve benzeri gayrı meşru, haram kazancı özendiricisi daha ne tuzaklar ve o tuzağa düşüp akıbet dünyasınıda, ahiretinide kaybeden binlerce zavallı insan.
“Öyle bir zaman gelecek ki faiz yemeyen kimse kalmayacak, faiz yemeyenlere de faizin tozu bulaşacaktır.” (Ebu Davud)
Faiz yemeyenlere tozu bulaşmasından kasıt; faizin toplumda yaygınlaşmasından dolayı istemese dahi faizin etkilerine maruz kalacağıdır. Kasıt olmadığı için bunlar mesul olmayacaklardır inşaallah…
Bugün olduğu gibi…
Bir grup insanın banka tüketici kredisi kullanması satın alınan mülkün bulunduğu bölgede emlâk fiyatlarını yukarı çeker.
Bir toplumda birileri faize uzak dursa bile, (diğer grubun tüketici kredisi çekmesi nedeniyle) içinde oturduğu emlâk, faiz oranında rant kazanır.

SONRA NE OLUR?
“Ey İnsanlar! Yeryüzünde bulunan helal ve temiz şeylerden yiyin, şeytana ayak uydurmayın; çünkü o sizin apaçık düşmanınızdır.” (2/168)
“Ey Allah Rasulü! Allah’a beni duası kabul olanlardan eylemesi için dua et.” diye istekte bulundu sahabi. Allah Rasulü de bunun üzerine;
“Ey Sa’d! Yiyeceğini helalinden elde et ki duan kabul olunmuş olsun. Muhammed’in canı elinde olan Allah’a yemin ederim ki; kim haram lokmayı midesine sokarsa kırk gün ondan ameli kabul olmaz ve herhangi bir kul ki, herhangi bir haramdan ve faizden bedeni büyürse, ateş; onun haramdan ve faizden olan kazancından daha hayırlıdır.” (İbn Kesir, 1/183)
“Ey Sa’d! Yiyeceğinin temiz ve helal olmasını sağla ki, duası kabul olan birisi olasın. Yoksa bir kişi midesine haram lokma indirdi mi, ondan kırk gün dileği kabul edilmez. Haramdan beslenenleri ateş temizler.” (Buhari, Büyü)
Hadiste geçen ibadetin kabul olmaması “ibadet geçersiz olur” anlamında değildir. “Sevabı olmaz” anlamındadır. Yani bu ibadetleri kaza etmek gerekmez.
‎ “Hiç kimse Allah’ın kendisine takdir ettiğini elde etmeden ölmeyecektir. Öyleyse Allah’ın emirlerine karşı gelmekten sakının ve rızkınızı güzel yoldan isteyin. Helâl olanı alın, haramdan kaçının.”‎ (İbn-i Mâce)
Not:
Fotoğraftaki şahıs Kaşgar’da geçimini incirle sağlayan bir Uygur Türk’ü…
2017’den bu yana çin’in toplama kampında tutuluyor.
(📸selahaddin kaşgarlı)
Pekiyi ona bu zulmü reva gören Çin hükümetinin halkı ne durumda?

“Çinliler dünyanın fabrikası olmaktan gurur duyarlardı. Şimdi herkes fabrika olmanın bedelinin farkında. Suyumuz içilmez, yemeğimiz yenmez oldu, sütümüz zehirlendi. Hepsinden kötüsü, şehirlerin hava o kadar kirli ki, güneşi bile göremez olduk”
(Jack Ma, Alibaba’nın kurucusu)
Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste…
Haramın hiçbir çeşidiyle âbad olunmaz olsa olsa berbad olunur. Örnekte görüldüğü üzere.