Bir kaç gündür Memleketim Bandırma/ Manyas’ta Hoca Kardeşlerim ile Sahih Buhari ve Şifa-ı Şerif’ten ehl-i beytin faziletli sahabe ve diğer büyük zevatın onlara ne derece hürmet ettiğini bildiren (sizlere de arzettiğim) bölümü okuyorduk.

Ehl-i Beyt yad edişimizden memnun olmuş olsa gerek ki bugün ehli beyt mensuplarının bulunduğu komşu köyümüz İrşadiye diğer adıyla seyitler köyüne gittik seyyidlerimizi ziyaret ettik. Sizlerede dua ettik Rabbim kabul buyura.
Belki diyeceksiniz seyyitler nire Bandırma/ MANYAS nire? Ama işin aslı öyle değil işte. Pekiyi nasıl? Yaptığım araştırmadan edindiğim bilgileri yol boyunca kayda aldığım muhteşem görselleri ile beraber nakledeyim:

İrşadiye (Seyitler) Köyü/ MANYAS
Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 1877’de başlayan 93 harbinde Dağıstan’dan ayrılan seyyidler İrşadiye köyüne yerleşmiş.
Hemen her evde olan şecerelerde Seyitlik Osmanlı otoritelerinin imza ve mühürleriyle belgelenmiş. Seyitlerin Abdülhamit’in imza ve mührünün olduğu şecereleri var.

İlk gelenlerin tamamı Şafii mezhebinden iken, zaman içerisinde tamamı Hanefi olmuştur. Seyitlerin bölgeye yaklaşık bundan 1200 yıl önce gelen ilk dedelerinin, Kuzey Azerbaycan ve Dağıstan’ın bir kısmının İslamlaşmasında etkisi olmuş. Bu arada şunu belirtmek gerekir ki, Dağıstan’ın hemen her kabilesinde Seyitler ve Sahabe soyundan insanlar vardır. Bunun sebebi Dağıstan’a İslam’ın tebe-i tabiin döneminde yani Peygamberimizden 100-150 sene sonra torunları ve sahabe nesli tarafından getirilmesi ve gelenlerin irşat amacıyla bu topraklara yerleşmesidir. Köyün bugünkü adının İrşadiye olması da bu sebeptendir.
Kafkas cephesinden Çanakkaleye Yemenden Balkanlara kadar her cephede bu köyden verilen şehitler vardır.
Köyde yaşayan Seyyid Hacı Orhan Yalçın da yaptığı açıklamada, Hz. Muhammed (s.a.v)’in kızı Hz.Fatma’nın oğlu Hz. Hüseyin (r.a) soyundan gelenlere seyyid ünvanı verildiğini belirterek “Dedelerimiz köyümüze 93 harbinden sonra gelmiş.
Seyyidlerin yaşadığı köyün muhtarı Seyyid Şevket Kaya, beyanına göre:
Her yaz İstanbul Gaziosmanpaşa’da, Bayrampaşa ve Fatih semtlerinde oturan Seyyid aileler köylerindeki evlerine gelip 4 ay burada kalıyormuş.
9 yıldır Ağustos ayının ilk pazar günü 6 bin kişiye hayır yemeği verilip Kur’an-ı kerim okunuyor imiş.
İTİRAF
Bir Manyas’lı olarak bu bilgileri yeni öğreniyor ve bu sebeble seyyidlerimizi ilk def’a ziyaret ediyor olmamdan hicab duydum. İnşaallah bundan sonra fırsat bulduğumuzda ziyaretlerini yinileyeceğiz.
Başta Efendimiz Sallallahü aleyhi ve sellem olmak üzere tüm ehl-İ beytin bahusus ziyaretinde bulunduğumuz seyyidlerimizin ervahı için el Fatiha meassalavat